Jak správně zatopit v kamnech a přikládat
Jdeme na to od shora
Možná děláte léta právě tuto zákldní chybu a snažíte se roztopit kamna tak, že položíte na rošt papír, pak přidáte třísky a podpalovač a hotovo. Správný postup je však témě naprosto opačný. Správně byste měli do spodní části topeniště položit větší polena dřeva na ně položit třísky a podpalovač pak umístíte navrch. Důvodem tohoto postupu je snaha o co nejrychlejší předehřátí komínu a nastartování komínového efektu, což povede k rychlejšímu přechodu kamen do režimu efektivnímu spalování.
Vyvarujte se použití tekutých podpalovačů, které jsou dobré možná na venkovní ohniště, ale rozhodně ne na využití v kamnech. Použít můžete různé dřevité smotky nebo různé lisované EKO podpalovací kostky. Na trhu je těchto podpalovačů nepřeberné množství. Velmi oblíbený novinový papír dnes již není tak "kvalitní" jako dříve a často špatně hoří zanáší komín.
Přikládáme ve správný čas
Abyste topili efektivně a také si nezakouřili při každém přikládání celý dům je důležité být trochu trpělivý. Vyčkejte až na okamžik, kdy jsou v kamnech již pouze žhavé uhlíky a teprve na ně přiložte další palivo. Když přikládání uspěcháte budete mít jen začouzený pokoj a pohoda nebo třeba i romantika bude rázem fuč.
Trpělivost je třeba také při otevírání dvířek kamen, vždy otevřete dvířka nejprve jen tak aby vznikla malá mezera mezi dvířky a kamny a vyčkejte asi 10 vteřin. Díky zvýšenému tahu bude kouř ze spalovacího prostoru odtažen do komína a po následném pomalém plném otevření dvířek nepůjde do prostoru téměř žádný kouř. V případě, že vám tato metoda nefunguje bude patrně problém v průchodnosti komína.
Méně je někdy více
Nepřikládejte do kamen zbytečně mnoho paliva. V případě, že energie nebude moci být předána do pláště kamen, odejde teplo do komína. To za prvé povede k tomu,
že o toto teplo přijdete a za druhé může tento postup poškodit komín. Přikládejte proto raději častěji ale menší množství paliva, jen tak budeme topit efektivně,
ekologicky a úsporně pro vaši peněženku.
Diskuse